KİRACININ AİDAT BORÇLARI

Yazdır
Kategori: Dikkat
Yayınlanma: 20 Nisan 2014
Super User tarafından yazıldı. Gösterim: 1486

Bir okurumuz  bir apartmanda bir daire sahibi olduğunu, içinde kiracısının oturduğunu, ancak kiracının aidat ödemediğini, bu durumda ne yapabileceğini soruyor.

Öncelikle.... 
Kiracı, kira parası ile sınırlı olarak genel giderlerden mal sahibi ile birlikte sorumludur. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 22 maddesine göre, kiracılar kira parası ile sınırlı olmak kaydı ile, genel giderlerden mal sahibi ile müştereken ve müteselsilen sorumludur. Kiracılık durumunu ispatı sadece yazılı kira kontratı ile değil her türlü delille ispatlanabilir. Yani tanıkla dahi ispatı mümkündür.
Kat sahibi, yönetim giderlerinden payına düşecek gider, avans borcu ve bunun aylık yüzde 10 gecikme tazminatından sorumludur.   Kat sahibi ve kiracı yönetim giderlerinden birlikte sorumludur.         Apartman yöneticisi gider ve avans payının ödenmesi için genel hükümlere göre dava açabilir. İcra takibine dayanak olarak gösterilen işletme projesi icra iflas kanununun 68/1 Maddesindeki belgelerden sayılır.
634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 20.maddesine göre, gider ve avans payının ödenmememsinden dolayı yöneticinin genel hükümlere göre dava açabileceği, icra takibi yapabileceği, takibin dayanağı olan belgenin İİK. 68/1. maddesindeki belgelerden sayılacağı, gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat malikinin ödemede geciktiği günler için aylık yüzde 5 oranında gecikme tazminatı ödemekle yükümlü bulunduğu açıklanmıştır.
Somut olayda Pendik Mahkemeleri yetkilidir. Yönetici, kat maliki ve kiracı aleyhine icra takibi yapabilir. İcra takibinin dayanağı olan belge, işletme projesidir. İşletme projesinde borçlunun aylık ne kadar meblağ yönetim gideri ödemesi gerektiği belirli olduğundan, icra takibine itiraz edilmesi durumunda, bu belgeye dayanılarak İcra Takibi merciinden itirazın kaldırılması istenebilir. Ayrıca aidatların ödenmemesinden dolayı aylık yüzde 10 gecikme tazminatı da   apartman yönetimi tarafından talep edilecektir.
Essyönder üyesiyiz
Acil Teknik-Tamir-Bakım
Ziyaretçilerimiz
526304
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
84
343
1357
436622
4280
8906
526304

Your IP: 54.144.24.41
2019-01-17 05:48
Google AdSense 2