DAHA UCUZA ISINMA 'NIN YOLLARI....!

Yazdır
Kategori: Enerji Verimliliği
Yayınlanma: 20 Nisan 2014
Super User tarafından yazıldı. Gösterim: 1082

Türk girişimcilerin icat edip ürettiği, suya göre daha erken ısınıp geç soğuyan ve sıcaklığı daha çabuk ileten ''Enerji Tasarruf Solüsyonu''nun kullanıldığı ısıtma sistemlerinin, faturalarda yaklaşık yüzde 35'lere varan düşüş sağladığı iddia  ediliyor. Edinilen bilgiye göre, iş adamı Ümit Özdoruk'un fikrinden yola çıkarak 2 mühendis ve 6 kimyagerin ortak çalışması sonucu icat edilen ''Hydromx'' adlı enerji tasarruf solüsyonu, ısıtma sistemindeki suyun yerine kullanılıyor. Ürün, suya göre daha erken ısınıp geç soğuyan ve sıcaklığı daha çabuk iletme özelliğine sahip. Hydromx, doğal gaz, kömür, elektrik ve fuel-oil ile çalışan kapalı devre ısıtma sistemlerinin tümünde kullanılabiliyor.

Solüsyonun, kireçlenme ve paslanmaya sebep olmadığı, yakıt tasarrufunun yanı sıra kombilerde elektriğin daha az kullanılmasını sağladığı ve kombinin daha az çalışmasına ve ömrünün uzamasına da neden olduğu ifade ediliyor. Ürün, 100 metrekarelik bir konutun ısıtma sistemine yaklaşık 300 YTL'lik bir bedelle uygulanıyor.

Sağladığı tasarruf ile 200 YTL olan aylık doğal gaz faturasının 130 YTL'ye düşürdüğü belirtilen ''Hydromx'', uygulama maliyetini de 4-5 faturada amorti edebiliyor.

Solüsyona, TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsünden tasarruf sağladığına ilişkin rapor da verildiği kaydediliyor.

UYGULAMA

AA muhabirine bilgi veren İstanbul Kurumsal Pazarlama ve Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Ümit Özdoruk, Türkiye'de her 4 konuttan birinde kalorifer kullanıldığına dikkati çekerek, bunların da doğalgaz, fuel-oil ve kömürlü gibi değişik ısıtma sitemleri, ayrıca kat kaloriferi ya da merkezi sistem gibi farklı uygulama alanları olduğunu anımsattı.

Solüsyonun, su bulunan tüm ısıtma sistemlerde kullanılabildiğini anlatan Özdoruk, ''Ürünün çalışmaları 2000 yılından başladı. Fikir, elektrikli yağlı radyatörlerden ortaya çıktı. Devamında (yurt dışından getirebilir miyiz) diye baktık, ama bulamayınca kendimiz geliştirdik. Teknik ekip kuruldu'' dedi.

Özdoruk, teknik ekip sayesinde buluşun ortaya çıktığını ve bir Türk ürünü olarak uluslararası patente sahip olduğunu vurgulayarak, Hollanda, Almanya, Romanya ve Güney Kore gibi ülkelerden ürüne ilgi gösteren şirketler bulunduğunu söyledi.

Kaloriferlerde suyun yerine kullanmak için geliştirilen bir kimyasal olan ''Hydromx''in uygulamasının kolay olduğunu ifade eden Özdoruk, şu bilgileri verdi:

''Teknik servisler eve geliyor. Kalorifer sistemindeki suyu boşaltıp yerine Hydromx'i dolduruyor. Üzerine gerekli miktarda su eklendikten sonra sistem kullanıma hazır hale geliyor. Bu sistem ısıtmak istenen ortamı normal şartlarda suya göre daha hızlı ısıtıyor ve ısıyı daha verimli kullanarak faturalara yüzde 35 oranında tasarruf sağlıyor. Ticari olarak 3 sene kullanım garantisi veriyoruz. Ondan sonra PH değerine bakılarak bu ömrü bir süre daha uzatmak mümkün.''

Essyönder üyesiyiz
Acil Teknik-Tamir-Bakım
Ziyaretçilerimiz
526294
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
74
343
1347
436622
4270
8906
526294

Your IP: 54.144.24.41
2019-01-17 05:47
Google AdSense 2