ISI PAYLAŞIMI 2012-2013 KIŞINDA KANUN GEREĞİ ISI PAY ÖLÇER İLE YAPILACAKTIR.

Yazdır
Kategori: Enerji Verimliliği
Yayınlanma: 27 Nisan 2014
Super User tarafından yazıldı. Gösterim: 1039

TAYFUN AYDENİZ
APARTMAN YÖNETİCİSİ

ISI  PAYLAŞIMI 2012-2013 KIŞINDA KANUN GEREĞİ
“ISI PAY ÖLÇER” İLE  YAPILACAKTIR.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ KANUNU;   18/4/2007 tarihinde, 5627  sayılı kanun olarak TBMM’sinde  kabul edilmiş ve 02 Mayıs 2007 Tarihli Resmi Gazete  yayınlanarak yürürlüğe  girmiştir.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunun  binalara  verdiği süre 02.Mayıs.2012’de  dolmuştur.

Isı  paylaşımı  ISI PAY ÖLÇER’ler ile  yapılacak ve Kat sakinleri  kullandıkları  kadar ödeyeceklerdir. Boş olan daireler yada  Kullanıcı Kat sakinlerinden isteyenler, ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarını, Termostadlı vanalar ile,  asgari 15 °C olacak şekilde ayarlayabileceklerdir.

ISI PAYLAŞIM SİSTEMİ,  Isı pay Ölçer’ler ile  yapılmaktadır. Ve bu  pay ölçerleri,  bakanlığın onay verdiği ;

ALARKO-TECHEM Enerji Hizmetleri San. Ve Tic. Ltd şirketi, ISTA Enerji Hizmetleri Tic. Ltd. şirketi, TERMOSAR Isı Sistemleri San. Ve Tic. Ltd. şirketi, HONEYHOME Otomasyon Bilişim ve İnş. Tic. Ltd. şirketi , DAF Enerji, SİEMENS, ENERSİS, TERMMARKET Isıtma Soğutma Pompa ve Teknik Malzeme San. Tic. Ltd. şirketi  getirmekte  ve  servisini vermektedirler. Bu  firmalardan bazıları ISI PAY ÖLÇER’leri  dışarıdan ithal etmektedir!

Yetkili  Isı pay ölçer  şirketlerinın listesi   İnternet'den  alınabilir..ISI PAY ÖLÇER

Pay Ölçer kullanıcılara oda bazında sıcaklık kontrolü imkanı sağlayan bir ısı otomasyonu sistemidir.

Amaç, her dairenin metrekareye göre değil, harcadığı yakıt miktarına göre fatura ödemesini sağlamaktır. Radyatörlerdeki klasik vanaların yerine sıcaklık ayarı yapabilen termostatik vanalar takılır. Peteğin üzerine de pay ölçer monte edilir.

Kullanıcı tarafından hangi odaların hangi gün ve saatlerde hangi sıcaklıkta olması gerektiği programlanır. Bu programa uygun olarak, radyo frekansı ile kablosuz iletişim sağladığı sıcaklık kontrol elemanları aracılığıyla oda bazında sıcaklığı düzenler.

En Önemlisi;
Telsizli Olmasıdır. Isı Pay Ölçer Faturanız İçin Her Ay Sonu Rahatsız Edilmenizi Önleyecektir.

Elektronik Isı Payölçerler,   bir radyatörün ortama yaydığı ısı miktarının tespit edilmesini sağlayan cihazdır. radyatör ve ortam sıcaklığının denetlenmesi için iki adet son derece hassas sıcaklık algılayıcısına sahip olan modern cihazlardır. Cihazlar, programlanmış olan okuma tarihindeki tüketim değerini hafızasına alır ve bu bilgileri telsiz frekansı yoluyla okuyucuya aktarır. Bu sayede tüketim değerlerinin okunması için hiçbir zaman eve girilmesi gerekmez. TTermostatik vanalar ısı kontrol ve ölçüm sistemlerinin vazgeçilmez parçasıdır.

Termostatik vana, ortam sıcaklığının kullanıcıların istedikleri düzeyde kalmasını sağlar. Kullanıcılar her radyatöre takılan Termostatik vana sayesinde istedikleri gibi sıcaklık ayarı yapabilirler.
Termostatik vana ortam sıcaklığını hissederek radyatöre su akışını ayarlar. Bu sayede kullanıcılar hem istedikleri kadar ısınır hemde tasarruf yaparlar.

Telsiz Sistemi, okuma ve tüketime dayalı faturalandırma
hizmetlerinde hızlı ve hatasız sonuçlara ulaşmak amacıyla Techem'in geliştirmiş olduğu sistemdir. Telsiz Sistemi ile sayaçlarımız ve ısı payölçerlerimiz tüketim değerlerini hafızaya alır ve radyo dalgalı (telsiz) teknoloji ile okuma ve faturalandırma sisteme aktarlır.

uNUTULMAMASI GEREKEN KONU ŞUDUR.

Apartmanınıza  herzaman olduğu  gibi  gene  tek fatura (Apartman Yönetimi adına) gelecek,  Yöneticiniz  bu  fatura  geldiğinde, Isı pay Ölçeri  takan firmanızı  arayacak, Onlar  gelerek,  telsiz  sistemi ile  binanıza  girmeden  okumaları  yapacak,  ve  tüm dairelerin ( hatta  tek tek  tüm radyatörlerin  okımalarını çıkartacak)  ve  daire  bazında kullanımları  faturalandıracak,  bunları  mail ortamında  yöneticinize  gönderecektir.

Yöneticinizde  herzama  olduğu  gibi,  faturadaki  daire  bedellerini  dairelerden  toplayarak,  tek  fatura  olarak  ödemeye  devam edecektir.

İşin Maliyeti, Radyatör  başına  yaklaşık 35  ila   45 avro+kdv arasındadır  ve  Firmalar taksitte  ödeme  seçenekleri sunmaktadırlar.

Essyönder üyesiyiz
Acil Teknik-Tamir-Bakım
Ziyaretçilerimiz
526295
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
75
343
1348
436622
4271
8906
526295

Your IP: 54.144.24.41
2019-01-17 05:48
Google AdSense 2